افتتاح فرودگاه جدید استانبول و انتقال تمامی پرواز های فرودگاه آتاتورک

از روز شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۸ تقریبا تمامی پروازهای فرودگاه آتاتورک به فرودگاه جدید استانبول منتقل می شود و بالاخره فرودگاه بین المللی آتاتورک از حالت عملیاتی خارج می شود و به محلی جهت برگزاری نمایشگاه بین المللی ، مرکز تجارت بین المللی ، پارک و فضای سبز و همچنین محلی برای پروازهای آموزشی تبدیل خواهد شد و فرودگاه جدید با کد یا تا IST فعالیت خواهد کرد .

موقعیت جغرافیایی و محل فرودگاه جدید استانبول

این روزها برای بسیاری سوال پیش می آید که آدرس فرودگاه جدید استانوبل کجاست . در جواب باید گفت فرودگاه جدید استانبول که در محل اروپایی استانبول و در فاصله حدود ۳۵ کیلومتری شهر و در ۳۰ کیلومتری شمال فرودگاه بین المللی آتاتورک ساخته شده و سومین فرودگاه بین المللی استانبول در اکتبر سال ۲۰۱۸ افتتاح شد .

ظرفیت و جزییات فرودگاه جدید استانبول

این فرودگاه با ظرفیت پذیرش حدود ۹۰ میلیون نفر مسافر در سال در حال حاضر در زمره یکی از ۵ فرودگاه بزرگ جهان قرار دارد . پس از تکمیل تمامی فازها فرودگاه  Istanbul havalimani دارای ۶ باند مستقل پروازی خواهد بود و در مجموع این فرودگاه از جدیدترین و پیشرفته ترین فناوری های ممکن و در سطح ایمنی بسیار بالا برخوردار است که مجهز به سامانه رادار زمینی (برای اولین بار) خواهد بود.

عظمت این فرودگاه باعث شده گردشگران زیادی در جهان علاقه به این داشته باشند که جزء اولین مسافران آن باشند .

برخی از مشکلات حین ساخت و اجرای فرودگاه جدید

از نکات منفی ساخت این فرودگاه ، از دست دادن جان حدود ۳۰ نفر کارگر در حین ساخت فرودگاه ، جابجا شدن بیش از یک میلیون و هشصد هزار اصله درخت ، همچنین قطع حدود ۶۵۷ هزار درخت بدون این که در منطقه دیگری کاشته شود و نیز آسیب زدن ساخت و سازهای مربوط به فرودگاه جدید به مناطق تحت حفاظت منابع طبیعی استانبول و جنگل های اطراف آن می توان نام برد .

به دلیل سختی و طراحی و ساخت و در نتیجه برنامه ریزی بالاخره پس از ۳ بار تغییر تاریخ ، یکم آپریل این فرودگاه جدید استانبول افتتاح شد که قبل از آن تمامی ایرلاین ها کمتر از ۴۸ ساعت زمان داشتند تا حدود ده هزار قطعه و تجهیزات را از فرودگاه  آتاتورک به فرودگاه جدید منتقل کنند . پیش بینی شده که فضای این فرودگاه در سال ۲۰۲۷ کامل می شود و تا آن زمان احتمالا پرتردد ترین فرودگاه جهان خواهد شد و توانست با ۶ باند و ۴ ترمینال مجهز خود سالانه بیش از دویست میلیون مسافر را انتقال دهد .

نقشه فرودگاه جدید استانبول

اگر تمایل دارید می توانید فرودگاه استانبول را بر روی نقشه گوگل مشاهده کنید