دلایل رشد سفرها و تور های داخلی و کاهش رزرو تورهای خارجی

 

بدون شک سفر یکی از تفریحات پر طرفدار افراد جامعه است که می‌تواند حال و هوای امسان را عوض می کند و ما را از تنش ها و خستگی های روزانه کاری دور کند. مسافرت رفتن برای سلامتی خیلی خوب است و تا حدود زیادی از فشارهای روحی و جسمی مان کم می کند و سبب می شود پس از آن با روحیه مناسب به زندگی عادی و کارمان برگردیم، خصوصا سفر به کشورهای خارجی ( در غالب تور ) که بجز تلطیف روحیه، باعث آشنایی با فرهنگ دیگر جوامع جهان و نیز مشاهده بعضی از تکنولوژی هایی که در کشورمان شبیه آن ها را نداریم ، می شود.

در سال های اخیر همراه با افزایش شدید نرخ  تورهای خارجی ( گران شدن نرخ پرواز و خدمات گردشگری)، درخواست مسافران و گردشگران و سفردوستداران جهت خرید (رزرو) تورهای داخلی و ایران‌گردی افزوده شد. همین گرانی ها باعث اصلی ناکامی تور خارجی در برابر تور داخلی شده است.

جدیدا استقبال از تورهای خارج از کشور مانند تور آنتالیا و یا تور استانبول کاهش یافته است، چون قبلا این تور ها  ارزن تر بوده و همچنین بعضی مواقع به صورت تور آفری ویا تور لحظه آخری و یا تور باتخیف مناسب فروخته می شد همین عاملی بود تا برخی از مردم وسوسه می شدند تا به کشور ترکیه سفر کنند اما در الان به دلیل بالا بودن نسبی قیمت ها مسافران تور ترکیه ترجیح میدهند که در صورت ضروری نبودن سفرشان، در داخل کشور سفر کنند.

البته هستند مسافرین کثیرالسفر و یا مسافرانی که بنا به شرایط کاری خود حتما باید درطول سال به کشورهای مختلف سفر کنند و با وجود هزینه های زیاد کماکان به سفرهای خود ادامه می دهند ولی در هر حال به دنبال جستجوی تورهای ارزان هستند. در این میان گردشگران و مسافرین فراوانی هم وجود دارند که به دلیل گران بودن تورهای هوایی نظیر تور هوایی ارمنستان، از تورهای زمینی برای کاهش و یا متعادل کردن هزینه ها استفاده می کنند.

شاید از دیگر دلایلی که بتوان برای استقبال بیشتر مردم از تور داخلی شمرد، تنوع تورهای داخلی است که به نسبت پیشرفت بیشتری از گذشته داشته و حتی توانسته بخش جدیدی به عنوان تور ایرانگردی و یا تور بومگردی ایجاد و اجرا کند.

در کشور عزیزمان ،مسیرهای پرتردد کیش و قشم . مشهد مقدس به دلیل برگزاری تور کیش و تور قشم و تور مشهد،قبلا هم مورد استقبال حداکثری مسافران بودند اما امروز تورهای مختلف دیگری مانند تور زمینی و هوایی شیراز، تور سرعین، تور یک‌روزه شمال، تور اصفهان، تور چابهار، تور تبریز، تور کردستان و تورهای ایرانگردی مثل کویر یا ماسوله نیز مورد استقبال خیلی از مردم قرارگرفته است.

همچنین احتمالا یکی دیگر از دلایل ناکامی تورهای خارجی (بجز بحث هزینه) در ایران، شعار سال رونق و تولید ملی است که سبب شده مردم ایران  برای حمایت از صنعت گردشگری ایران،بشتر از قبل تورهای داخلی را خریداری کنند و باعث رونق این صنعت مهم در کشور شوند و این دلیل  پیشرفت بیشتر خدمترسانی به مکانهای با ارزش و زیبای کشورمان می شود.

در چند سال اخیر با افزایش قیمت تورهای خارجی و گران شدن نرخ پرواز و خدمات گردشگری تقاضای مسافران و دوستداران سفر برای برگزاری تورهای داخلی و ایران گردی بیشتر و بیشتر و باعث ناکامی تورهای خارجی در برابر تورهای داخلی شد.

یکی دیگر از  مواردی که میتوان دلیل استقبال مردم از تورهای داخلی دانست تنوع تورهای داخلی است که به مراتب بیشتر از سالهای گذشته شده تا جاییکه بخش ویژه ای را به عنوان تورهای ایران گردی اختصاص داده اند.

تورهای مشهد ،کیش ،قشم که قبلا هم پر تردد بودند اما اکنون تورهای دیگری مانند :شیراز ،اصفهان ،چابهار ،تبریز ،یزد ،کردستان ،سرعین و تور یک روزه شمال مورد استقبال بسیاری از مردم قرار گرفته است .

از دلایلی دیگر استقبال نکردن مردم از تورهای خارجی که باعث کاهش مسافرین شده میتوان به تور انتالیا و تور استانبول که مهمترین شهرهای گردشگری در کشور ترکیه می باشد اشاره کرد ،علاوه بر ارزان بودن به صورت آفری و لحظه آخری و تخفیفهای چند درصدی اقشار مختلف جامعه وسوسه میشدند به این شهرها  سفر کنند اما اکنون ترجیح میدهند به سفرهای داخلی بروند.

البته ناگفته نماند در این میان مسافرانی هستند بنا به شرایط کاری خود می بایست چند بار در سال به کشورهای مختلف مانند کشور دبی سفر کنند و با گران شدن تور قیمت تور دبی همچنان به سفرهایشان ادامه میدهند ولی همیشه دنبال تور دبی ارزان می گردند.

در این میان مسافران زیادی هم هستند که به جای استفاده از تورهای هوایی، تز تورهای زمینی استفاده میکنند،یکی از مقاصد پرتردد خارجی تور ارمنستان بوده که قیمت ارزان تری نسبت به تور هوایی دارد اما با این حال فقط برخی از مسافران این نوع تورها رو رزرو  میکنند و اکثرا مایلند تورهای داخلی رو خریداری کنند.

یکی دیگر از دلایلی که میتوان مهمترین دلیل عدم استقبال مردم از تورهای خارجی به آن اشاره کرد، نوسانات شدید ارز است که سبب می شود نرخ تمام شده تور گردشگری خارجی که گردشگران انتخاب می کنند با تغییر و نوسان همراه شود ،به صورت کاملا منطقی چنانچه نرخ ارز افزایش یابد (قیمت بلیط هواپیما، قیمت هتل و محل اقامت، قیمت ویزا و تمامی خدمات گردشگری مانند ترانسفر و … همگی تابع قیمت ارز هستند.) قیمت تورهای خارجی گران شود ودر نتیجه تعدادی از مسافرها که قصد سفر به خارج از کشور را دارند به سمت مقاصد گردشگری و تور داخلی تمایل پیدا کنند.

کاهش شدید ارزش پول ملی در سال های اخیر، تورم ،نوسانات ارز ، هزینه بالای بلیط های خارجی ،مالیات و عوارض خروج از کشور که از سال ۱۳۹۷ بین سه تا شش برابر افزایش یافت ، مهمترین دلایلی هست که در صنعت گردشگری باعث شده مردم از تور خارجی نسبت به سالهای گذشته کمتر استقبال  و تورهای داخلی رو جایگزین کنند.

مضاف بر دلایل مذکور و همچنین گذشته از مبالغی که مسافر (مثلا برای تور استانبول) در مبدا برای رزرو تور خود هزینه می کند، مخارجی نیز در کشور مقصد برای مصارفی مانند رستوران، کرایه تاکسی، خرید، تور گردشگری و دیدن اماکن توریستی داخلی آن شهر و غیره دارد که آن هم مجددا به دلیل رشد بی سابقه قیمت ارز (دلار و یا ارز کشور مقصد) در یکی دو سال اخیر و نوسانات آن، نیز عامل بازدارنده ای برای رزرو تور خارجی و یا کاهش رزرو و خرید آن می باشد.