آیا با وجود کرونا هنوز می‌توان تور داخلی ایمن رزرو کرد؟

خرداد سال ۹۹، کشور از طرف اکثر همسایه های خود قرنطینه است و تورهای خارجی کاملا تعطیل است اما قرار است آن تعداد پرواز های داخلی که هنوز شروع به کار نکرده اند، استارت بزنند و در نتیجه تور داخلی با کم شدن کرونا عملا شروع به برگزاری شود. عمده تور های داخلی که خصوصا توسط آژانس های مسافرتی برگزار می شود و اکثرا نیاز به هواپیما دارد شامل تور مشهد ، تور کیش ، تور قشم ، تور شیراز ، تور چابهار می باشد.

خبر خوب برای دوست داران امام رضا (ع) این است که مسئولین تصمیم به بازگشایی حرم مطهر امام رضا ع البته در ساعات محدود گرفته اند، تا بتوانند همزمان با هموار کردن راه ارادت زائران به امام رئوف، شلوغی و ازدحام را مدیریت کنند و نیز به مراعات موارد بهداشتی حرم اقدام کنند.

مردم سفرهای نوروزی را پس از کرونا به چه زمانی موکول کردند؟

مردم کشور از ابتدای اسفند سال ۹۸ تقریبا اقدم به خود قرنطینگی و رعایت فاصله اجتماعی کردند و تا جایی که امکان داشته علاوه بر اینکه به سفر نرفتند، حتی از منزل خود خارج نشدند و حالا که از سمت دولت کاهش محدودیت های رفت و آمد اعلام شده، در محل کار و حرف خود حاضر شده اند و عده ای نیز تصمیم به سفر و رزرو تور داخلی پس از کرونا گرفته اند.

هنوز تعداد زیادی با اینکه سفر نوروزی خود را لغو کرده اند هم احتیاط را شرط عقل می دانند و به سفر نمی روند و در جای شلوغ ظاهر نمی شوند و ریسک ابتلا به ویروس کرونا را پس از حدود ۴ ماه رعایت مسائل بهداشتی نمی کنند. نتیجه این ادامه رعایت اصول بهداشتی مثل قبل توسط مردم، این می شود که با وجود از سر گیری پروازها در مسیرهای مختلف، هنوز سفرها رونق نگرفته و مثلا تور هوایی مشهد به نسبت مشابه در سال قبل، کمتر رزرو می شود و همین باعث کاهش قیمت به دلیل کمتر شدن تقاضا شده است. شرایط تور زمینی مشهد هم همینگونه است.

آیا تور کیش و قشم ایمن تر از سایر تورهاست؟

این عدم استقبال از سفر فقط مخصوص تور مشهد هوایی نیست، تور کیش هم ارزانتر شده (نسبتا) و دست بعضی از مسافرها از نظر قیمتی برای رزرو تور ارزان کیش بازتر شده است. این درحالی است که جزیره زیبای کیش به دلیل قرنطینه بودن کامل، از مناطق کاملا سفید و عاری از فرد مبتلا به ویروس کرونا می باشد و مسافر برای رزرو تور کیش خطر کمتری می کند. شرایط مذکر در مورد تور قشم  نیز مشابه است .

البته بعضی معتقدند که در شهرهای جنوبی کشور به دلیل گرمای هوا و تابش شدید و مستیم نور خورشید، زمان از بین رفتن ویروس کرونا سریعتر است و درنتیجه آمار مبتلایان کمتر می شود. ولی با همه این تفاسیر، استقبال رزرو تور قشم زیاد نبوده و مردم سعی می کنند سفرهای خود را به آینده موکول کنند.

تاثیر مستقیم کرونا بر آژانس های مسافرتی

در این بین به مانند خیلی از مشاغل دیگر، بسیاری از آژانس های مسافرتی و هتل ها و ایرلاین ها به حالت نیمه تعطیل و ورشکستگی در آمدند که باعث افزایش شمار بیکاران جامعه شده است ، با رونق کسب و کار و مسافرت، این روال در گذر زمان در صورت رعایت موارد بهداشتی و شکست کرونا به امید و یاری خدا به حالت اولیه خود باز خواهد گشت.