معرفی جاذبه های تور ترکیه | کلیسا کورا استانبول | گردشگری در تور استانبول

کلیسا کورا یکی از شاهکارهای زمان بیزانس در محله فاتح واقع در شهر استانبول می باشد که مسافران تور استانبول با دیدن آن به زیبایی و شگفت انگیزی این کلیسای تاریخی پی ببرید. کلیسای کورا در دوران حکومت عثمانی که اسلام رواج پیدا کرده بود به مسجد تبدیل شد و از سال 1948 هم به عنوان موزه مورد استفاده و بازدید بینندگان و توریست کشورهای مختلف قرار گرفته است تا به امروز که تعداد زیادی از مسافران تور استانبول را یه زیبایی خود جذب می کند . با بازدید از این موزه تاریخی می توانیداز نقاشی های خارق العاده ای که از دوران بیزانس در نقاط مختلف این کلیسا است دیدن فرمایید و آن زمان پی می برید که چطور شما را به خود جلب می کند .

اگر قصد سفر به استانبول را دارید بهتر است قبل از سفر لیستی از اماکنی که باید بازدید کنید تهیه کنید. بی شک کلیسای کورا در لیست شما جای خواهد داشت. بعد از مسجد ایاصوفیه استانبول این کلیسا یکی از زیباترین بناهای تاریخی از زمان بیزانس به شمار می رود .

عواملی مانند موزائیک ها ، کاشی ها و نقاشی هایی که از دوران بیزانس کشیده و تزئین شده می باشد باعث شده است که از این کلیسا به عنوان یک شاهکار معماری از آن زمان یاد کنند .برخی کارشناسان و تاریخ دانان این گونه از این کلیسا یاد می کنند که از روی تصاویر و نقاشی های زیبا بر روی دیوارها و سقف ها می توان داستان زندگی حضرت مریم و عیسی مسیح را دید .

شکل ظاهری کلیسای کورا :

کلیسای کورا شامل سه قسمت می باشد

1) سالن ورودی که  ” نارتکس ”  خوانده می شود

2) بدنه اصلی ساختمان که به نام ” نوس ” می باشد

3) بخش نهایی و اصلی بنا که یک کلیسای کوچک است و ” پارسلیشن ” نام دارد

این بنا دارای 6 گنبد می باشد که 3 تای آن ها بر روی بدنه اصلی ، دوتای آن ها بر روی سالن ورودی و یکی از آنها روی کلیسای کوچک است که بزرگترین گنبد متعلق به بدنه اصلی این کلیساست.

تاریخچه کلیسا کورا :

کلیسای کورا در سال های ابتدایی ساختش ، صومعه ای خارج از شهر بوده است که توسط امپراتور تئودیوس دوم حصاربندی و دیوار کشی شد که الان بعد از 1550 سال فقط بنای کلیسا این نام را برای خود حفظ کرده است.

در قرن 12 میلادی به سبب زلزله ای که در استابول اتفاق افتاد این کلیسا را تخریب کرد و البته بعدها به دست شخصی به نام اسحاق کومنوس بازسازی شد

امپراطوری عثمانی 400 سال پس از تصرف این کلیسا را به مسجد تبدیل کرد و نام آن به کورا تغییر داد که در آن زمان بخاطر محدودیت دین اسلام کچکاری ای روی نقوش دیواره ها و موزائیک های کلیسا کشیده شده که احتمال می رود همین کار در این سال های طولانی باعث حفظ این نقش ها شده است و این مکان قدیمی را به نوعی موزه تبدیل کرده تا گردشگران و مسافرانی که تور استانبول رزرو کرده اند از این مجموعه دیدن کنند.